Nevşehir de "Rahim Sarkması ve İdrar Kaçırma" Ameliyatı İlk Kez Kapalı Yöntemle ve Rahim Alınmadan Başarıyla Yapıldı
01 Ağustos 2019Rahim sarkması ve idrar kaçırma belli yaş üzerindeki kadınlarda oldukça sık görülen ancak çoğunlukla gizlenen bir durumdur. Rahim sarkması ise bele veya kasığa vuran ağrı, kozmetik problemlere ve tekrarlayan iltihaplara yol açabilmektedir.

Nevşehir Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yunus İlhan tarafından ilimizde ilk kez başarılı bir şekilde “Laparoskopik Lateral Süspansiyon(Kapalı Yöntem) tekniği ile bir hastaya bu ameliyat yapıldı.

İlhan Ameliyat hakkında şunları kaydetti: 

“Yaşam kalitesini bozan bu iki durum utanılacak bir hastalık değildir ve tedavisi mümkündür. İdrar kaçırma ve rahim sarkması için rahim koruyucu Laparoskopik Lateral Süspansiyon adı verilen bu kapalı ameliyat tekniği ile hastanın bu problemlerinden kurtulması mümkündür. Üstelik eski yöntemlerdeki gibi hastanın rahmi alınmaz hasta organ kaybı yaşamaz. Kapalı teknik ile karnından 4 adet 1’er cm’lik delikten girilerek kamera yardımıyla rahim eski yerine getirilir ve mesh dediğimiz örgü materyali ile yerine tutturulur. Hasta işlemden 4-6 saat sonra ayağa kalkabilir. Ameliyatın ertesi günü taburcu olup gündelik yaşamına devam edebilir. Ameliyat kapalı yapıldığından hastanın ameliyattan sonra ağrısı çok çok az olur. Çalışan kadınlar için ideal, konforlu bir ameliyattır.” dedi.

  • 236692,rahim-sarkmasi-ve-idrar-kacirma-ameliyati-3png.png
  • 236693,rahim-sarkmasi-ve-idrar-kacirma-ameliyati-2png.png